Paslanmaz Kaynak, farklı endüstriyel uygulamalarda çok iyi performans gösterir. Boru tesisatı, aşındırıcı kimyasallar ve petrol endüstrilerinde kabul edilen bir seçim haline getiren aşırı sıcaklıklara dayanabilir. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı direnci nedeniyle tıbbi ekipman, restoranlar, zanaat bira fabrikaları için popüler bir seçimdir.

Başaran Makine olarak Zarar görmüş, kırılmış paslanmaz metal malzemeleriniz için profesyonel paslanmaz kaynak hizmeti veriyoruz. Taşınması mümkün olmayan, alüminyum, paslanmaz, bakır, pirinç ve döküm demir ve paslanmaz metaller için yerinde kaynak hizmeti sunmaktayız.

Paslanmaz kaynak ısıyı güçlü bir şekilde tuttuğu için acemi bir kaynakçı için epey zorlu bir işlemdir.. Muazzam kaynak sıcaklığı, soğutma işlemi sırasında onu eğebilir ve hatta bozabilir. Her leke ve çizik izi göze çarpan ve estetik görünümü bozduğu için çok hassas bir süreçtir.

Paslanmaz çelikler; içerisinde en az % 10,5 oranında (ağırlıkça) krom (Cr) içeren demir esaslı alaşımlar olarak tanımlanırlar. Metalin paslanmaz, çekici karakteri kroma borçludur.Paslanmaz çeliğin yüzeyinde oluşan ince fakat yoğun kromoksit tabakası korozyona karşı yüksek dayanım sağlar ve oksidasyonun daha derine doğru ilerlemesini engeller. Çok ince olan bu amorf tabaka sayesinde paslanmaz çelikler kimyasal reaksiyonlara karşı pasif davranarak indirgeyici olmayan ortamlarda korozyona karşı dayanım kazanırlar.

Normal alaşımsız ve az alaşımlı çelikler korozif etkilere karşı dayanıklı olmadıklarından, bu tür uygulamalar için genellikle paslanmaz çeliklerin kullanılması gerekir. Paslanmaz çelikler mükemmel korozyon dayanımları yanında, değişik mekanik özelliklere sahip türlerinin bulunması, düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanılabilmeleri, şekil verme kolaylığı, estetik görünümleri gibi özelliklere sahiptirler.

Temel olarak paslanmaz çelikler demir-krom, demir-krom-karbon ve demir-krom-nikel sistemlerine dayansalar da mikroyapılarını ve/veya özelliklerini değiştirebilen belli sayıda alaşım elementini de içerebilirler. Bu çeliklerin “paslanmazlık” özelliği % 12’den fazla miktarda krom içeriğiyle artış gösterir.